wtorek, 23 maja 2023

Kwiaty do męskich kartek

 Czy kwiaty pasują jako ozdoba do kartek okolicznościowych dla mężczyzn? 


Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik


To pytanie, które zapewne nurtuje wielu z nas, zwłaszcza gdy zbliża się jakaś ważna okazja i chcemy zrobić miłą niespodziankę naszym bliskim. Niektórzy mogą uważać, że kwiaty to zbyt kobiecy motyw i nie pasują do męskiego stylu. Inni mogą twierdzić, że kwiaty to uniwersalny symbol piękna i radości i nie ma znaczenia, kto jest adresatem kartki. Kto ma rację? A może obie strony mają trochę prawdy?

    Na początek trochę historii. Czy wiecie, że dawanie kwiatów mężczyznom nie jest nowym pomysłem? Wiele kultur i epok historycznych miało tę tradycję, i nie była ona niczym dziwnym.

Już starożytnym Rzymie kwiaty były symbolem bogactwa i statusu społecznego. Mężczyźni otrzymywali je jako nagrody za swoje osiągnięcia lub jako podarunki od przyjaciół i rodzin. Kwiaty były także częścią rytuałów religijnych i ofiar dla bogów. W średniowieczu kwiaty były używane do wyrażania uczuć i zainteresowań. Mężczyźni dawali je kobietom jako oznakę miłości lub zalotów, ale także otrzymywali je od nich jako znak szacunku lub wdzięczności. Kwiaty były także sposobem na przekazywanie tajnych wiadomości za pomocą języka kwiatów, który nadawał każdemu gatunkowi i kolorowi specjalne znaczenie. Niektóre z najpopularniejszych kwiatów dla mężczyzn to goździki, irysy, narcyzy i konwalie. W renesansie kwiaty były utożsamiane ze sztuką i kulturą. Mężczyźni mogli je dostać jako wyrazy uznania za swoje talenty lub jako inspirację do tworzenia nowych dzieł. Kwiaty były także elementem dekoracji i strojów na różne okazje, takie jak wesela, bale czy turnieje. Niektóre z najpopularniejszych w tym okresie kwiatów dla mężczyzn to tulipany, orchidee, magnolie i słoneczniki. W epoce romantyzmu kwiaty były symbolem emocji i wyobraźni. Mężczyźni otrzymywali je jako wyrazy miłości lub przyjaźni od swoich ukochanych lub przyjaciół. Kwiaty były także źródłem inspiracji i ucieczki od rzeczywistości dla wielu poetów i pisarzy. Niektóre z najpopularniejszych kwiatów dla mężczyzn to róże, lilie, orchidee i mieczyki.


         W Polsce Ludowej również istniał zwyczaj dawania kwiatów mężczyznom. I nie chodzi wyłącznie o to, że kobiety obdarowywały swoich partnerów bukietami na urodziny czy imieniny (chociaż podarowanie gerberów z okazji uroczystości rodzinnych nie było niczym niezwykłym, pamiętam, że gdy do mojego Dziadka w latach '80 przychodzili znajomi, to oprócz zwyczajowego "procentowego" podarunku dostawał również kwiaty). Chodzi o to, że kwiaty były częścią oficjalnych ceremonii i uroczystości państwowych, na których mężczyźni otrzymywali je jako wyraz uznania i szacunku. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w tradycji radzieckiej, gdzie kwiaty były symbolem rewolucji i socjalizmu. W Związku Radzieckim kwiaty wręczano nie tylko przywódcom i bohaterom, ale także zwykłym obywatelom, którzy wyróżniali się w pracy lub nauce. Kwiaty były też elementem dekoracji ulic i budynków podczas świąt i parad.

        W PRL zwyczaj dawania kwiatów mężczyznom został przejęty z ZSRR i stosowany głównie w sferze politycznej i publicznej. Kwiaty wręczano m.in. delegatom zjazdów partyjnych, laureatom nagród państwowych, sportowcom i artystom. Kwiaty były też obowiązkowym dodatkiem do dyplomów i odznaczeń. Zwyczaj ten nie był jednak pozbawiony kontrowersji i krytyki. Niektórzy uważali go za nieestetyczny i niepasujący do polskiej kultury. Inni twierdzili, że kwiaty są zbyt kobiece i nieodpowiednie dla mężczyzn. Jeszcze inni widzieli w nim przejaw propagandy i indoktrynacji.

        Z czasem zwyczaj dawania kwiatów mężczyznom zaczął zanikać. Wpływ na to miały zmiany polityczne i społeczne, które nastąpiły po 1989 roku. Kwiaty straciły swój ideologiczny wymiar i stały się bardziej uniwersalnym symbolem miłości, przyjaźni i wdzięczności. Obecnie kwiaty nadal są popularnym prezentem dla kobiet, ale coraz częściej są też dawane mężczyznom w różnych okazjach.  Kwiaty są także sposobem na wyrażanie swojej osobowości i stylu przez dobór gatunku, koloru i aranżacji. Niektóre z "nowoczesnych" kwiatów dla mężczyzn to anturium, storczyk, protea.

        Wracając do tematu kwiatów na pracach scrapbookingowych dla mężczyzn. Obecnie mamy ich ogromny wybór - to nie tylko różyczki i tulipany. Istnieje wiele kwiatowych dodatków, które mają różne kolory, kształty i znaczenia. Niektóre z nich są tradycyjnie kojarzone z męskością, np. storczyki, lilie, irysy czy goździki. Inne mogą być dobierane według indywidualnych preferencji odbiorcy, np. jego ulubionego koloru lub zapachu. Jeszcze inne mogą mieć symboliczne znaczenie związane z okazją.


        Nie zapominajmy też o tym, że kwiaty to nie tylko samodzielny element dekoracyjny, ale część kompozycji graficznej kartki. Możemy je łączyć z innymi motywami, np. zwierzętami, krajobrazami, narzędziami czy sportami. Możemy też dobierać odpowiednią kolorystykę, czcionkę i tekst, aby stworzyć spójny i harmonijny przekaz. Nie musimy się ograniczać do typowych wzorów i stereotypów. Możemy być kreatywni i oryginalni.


    Podsumowując, kwiaty świetnie sprawdzą się jako ozdoba do kartek okolicznościowych dla mężczyzn, pod warunkiem że są dobrze dobrane do osoby i okazji. Kwiaty to nie tylko ładne przedmioty, ale sposób na wyrażenie naszych uczuć i szacunku dla drugiego człowieka. Nie bójmy się więc używać ich w naszej komunikacji. A może sami spróbujmy zrobić własną "męską" kartkę z kwiatami? To świetna zabawa i okazja do rozwijania naszej wyobraźni i zdolności manualnych.

JW.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękujemy za każdy komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...