czwartek, 19 stycznia 2017

Papier czerpany

 Papier czerpany jest jednym z najstarszych papierów jakie znamy, jego historia sięga 105 roku naszej ery. Pierwszy papier czerpany powstał w Azji, a surowce z jakich został wykonany to kora morwy, łyko drzewne, odpady konopne oraz sieci rybackie. Utworzoną z nich zawiesinę włókien czerpano przy pomocy wykonanego z tkaniny sita, stąd też nazwa "papier czerpany". Ręczne czerpanie papieru jest procesem żmudnym i długotrwałym, ale papier wykonany w ten sposób jest papierem w 100% odnawialnym, który nie wymaga wycinania lasów. W dzisiejszych czasach, do produkcji papieru czerpanego używa się różnych surowców, np. z bawełny, papier czerpany algowy wykonuje się z zielonych alg weneckiej laguny, a w Bawarii wykonuje się papier piwny z osadów browarnianych o różnych barwach i zapachach. W zależności od potrzeb i oczekiwanych efektów, papiery czerpane są kolorowane naturalnymi barwnikami, a także dodaje się do nich różne, suche naturalne dodatki – jak np. płatki kwiatów czy listki.
W naszej ofercie posiadamy ekologiczny i wysokiej jakości papier czerpany pochodzący z Indii. Nadaje się do przygotowywania eleganckich zaproszeń, listów gratulacyjnych, podziękowań, CV, ozdabiania albumów i dekoracji domowych oraz wielu innych zastosowań.
W scrapbookingu, najczęściej używamy go do tworzenia własnoręcznie ukręconych kwiatów, o czym najlepiej opowiedzą Wam nasze dziewczyny – KWioletta i Marta.
Dzisiaj przeczytajcie co na temat papieru czerpanego ma Wam do powiedzenia Marta - PaNaKo.

Z każdej rośliny, mającej odpowiednio  długie włókna celulozy, można  zrobić papier.
Odkrył to w drugim w.n.e  Chińczyk Tsai-Loun, który  z liści morwy i kory bambusowej stworzył pierwszy papier czerpany.
Od tamtego czasu sama idea tworzenia papieru, czyli  zanurzania sita w masie papierowej niewiele się zmieniła. Tak samo masę celulozową rozdrabnia się,a następnie rozdziela się na  włókna. Aby nadać arkuszom indywidualny, niepowtarzalny charakter, dodaje się płatki kwiatów lub zioła, po czym przygotowaną zawiesinę przekłada się na odpowiednie sita i pozostawia się do wysuszenia.
Rodzaj plecionki sita decyduje o ostatecznej fakturze papieru.
https://www.skarbnicapomyslow.pl/pl/c/Papier-czerpany-Namaste/433

z pięknym kwiatowym wzorem - doskonały do dekoracji, oklejania notesów, art journali,  albumów i jako tło do kartek okolicznościowych. Można go również stosować do tworzenia kwiatków, jest idealnie plastyczny. Polecam go do metody na sucho,  przy formowaniu na mokro stracimy niestety wytłoczony wzór.
https://www.skarbnicapomyslow.pl/pl/c/Papier-Czerpany-Tloczony/437

Najczęściej używam tych dwóch gramatur, bo  pozwalają tworzyć przepiękne kwiaty. Są odpowiednio miękkie i łatwe w formowaniu.
 Płatki można wycinać nożyczkami lub wykrojnikami i  kształtować na mokro i na sucho. 
Ze względu na długie i twarde włókna nie daje się wycinać dziurkaczami.
https://www.skarbnicapomyslow.pl/pl/c/Papier-czepany-Gramatura-150-gsm/434

 Tą gramaturę polecam szczególnie na bazy kartek, zaproszeń, do oklejania albumów i notesów. Nadaje się również idealnie dzięki swojej sztywności  do tworzenia bardzo dużych kwiatów.
https://www.skarbnicapomyslow.pl/pl/c/Papier-czepany-Gramatura-260-gsm/436

Mój najbardziej ulubiony materiał na kwiaty i  nie tylko.
 Jest również doskonały  do różnego rodzaju prac plastycznych.
Jest papierem miękkim, o niskiej gramaturze.  Ponieważ jest krótkowłóknisty bardzo łatwo daje się wycinać wykrojnikami, a niektóre dziurkacze też sobie z nim doskonale radzą. 
https://www.skarbnicapomyslow.pl/pl/c/Papier-Morwowy-mullberry/438
 Jest bardzo wdzięcznym materiałem do  tworzeniu kwiatów, szczególnie na mokro.  Trzeba mu jednak poświęcić więcej uwagi i delikatniej się z nim obchodzić niż ze zwykłym papierem czerpanym. Najlepszy efekt osiągniemy susząc mokre,  uformowane płatki nagrzewnicą lub suszarką. Spowoduje to usztywnienie kwiatów, a końcowy efekt będzie zachwycający.

Papier czerpany dobrze przyjmuje też media. Jest odpowiedni do malowania farbkami i psikania mgiełkami i drukowania, o czym chętnie Wam opowie KWioletta.

Papier czerpany można wykorzystać we wszystkich pracach z wykorzystaniem mediów. Wspaniale można z niego odrywać fantazyjne pasma, które można łączyć z dowolnym papierem scrapowym, bibułką, gazą. W papier idealnie wsiąkają mgiełki uwidaczniając jego przepiękną strukturę, można także podkreślić jego brzegi rozcierając np. suche pastele.
Oto kilka przykładów:

A teraz chciałabym się z Wami podzielić czymś co odkryłam całkowicie przypadkowo i na pewno będę to stosowała bardzo często. Na papierze czerpanym wspaniale się drukuje. Zobaczcie, jak druk rewelacyjnie wygląda na fakturze papieru.
Już wiecie gdzie szukać papieru czerpanego i do czego można go używać, więc zapraszamy do Skarbnicy Pomysłów!
Na pewno wybierzecie papier odpowiedni dla siebie :)


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękujemy za każdy komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...